Nasza hodowla jeży pigmejskich. Blog zawiera informacje na temat hodowli pigmejskich jeży afrykańskich. Są to zapiski z życia naszych jeży - Bonifacego i Klementyny
Blog > Komentarze do wpisu

O igłach słów kilka...

Czy igły są ostre? Muszą być. Są przecież igłami. Są to tak właściwie włosy utwardzone keratyną. Jeże mają gładkie igły, które są ostro zakończone. Wydać to szczególnie na tych, które zgubią:

 Igły

 

Igły jeża są mu niezbędne do obrony. W sytuacji zagrożenia (w przypadku Klementyny – w sytuacji niezadowolenia ) jeż zwija się w kłującą, ostrą, podskakującą kulę. W domowej hodowli ułożenie igieł jest przede wszystkim oznaką nastroju jeża. Klementyna cały czas daje wyraz swojego niezadowolenia, czego efektem są nasze pokłute ręce. Niezadowolony jeż nasuwa je na pyszczek . Oto zdenerwowana Klementyna:

 Zła Klementynka

Bonifacy przez większość czasu ma igły położone po sobie. Są wtedy, jak twarda sierść i wyglądają tak:

 Igły Bonifacego

 Do tego około 6 miesiąca życia jeże zmieniają igły. Jest to tzw. quilling. Zmiana igieł trwa około miesiąca- można wtedy zaobserwować wzmożone drapanie się jeża. Dodatkowo może zmienić się jego zachowanie. Nie wiemy tego jednak, bo Bonifacy i Klementyna mają tę zmianę jeszcze przed sobą.

 Higiena – jak dbać o skórę jeża

Jeża należy przyzwyczajać od małego do kąpieli. Kąpiel to temat bardzo obszerny. Na razie napiszemy tylko,że do kąpieli należy używać hipoalergicznych szamponów dla kociąt lub niemowląt. Do wody powinno się dodać kilka kropel oliwy z oliwek. Konieczne jest natłuszczanie kolców i skóry jeża z racji tendencji do nadmiernego łuszczenia i przesuszania się. My używamy do tego na razie oliwki dla dzieci (koniecznie bezzapachowej). Takie natłuszczanie należy stosować również wtedy, gdy jeż się drapie bardziej i częściej niż zwykle. Na Bonifacym i Klementynie rozprowadzanie oliwki za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, nie robi wrażenia.

 

 niedziela, 26 czerwca 2011, jezepigmejskie

Polecane wpisy